مرکز پایش اطلاعات سلامت در مشهد افتتاح شد

مرکز پایش اطلاعات سلامت در مشهد افتتاح شد

مرکز پایش اطلاعات سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد.

به گزارش وبدا، معاون وزیر بهداشت ضمن اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از دانشگاههای پیشرو در اجرای طرح تحول سلامت کشور است، گفت: معاونت بهداشت این دانشگاه با طراحی و اجرای سامانه یکپارچه نظام اطلاعات سلامت (سینا) ، اطلاعات مهمی همچون اطلاعات جمعیتی، گروههای سنی، جمعیت خدمت گیرنده، بسته های خدمت را در خود جای می دهد.

دکترسیاری گفت: پرونده الکترونیک سلامت ابزاری ارزنده جهت رصد سلامت جمعیت تحت پوشش بوده و می تواند کمک حائز اهمیتی به اجرا و پایش برنامه های جدید وزارت مانند برنامه کنترل بیماریهای غیر واگیر داشته باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت کنترل بیماریهای غیرواگیر اظهار داشت: عمده سلامت مردم وابسته بر سه عامل خطر شامل بیماریهای واگیر، غیرواگیر و آسیب های اجتماعی است. 

دکتر سیاری اقدامات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد را در ارائه خدمات به جمعیت آسیب پذیر حاشیه شهر، به عنوان اولین دانشگاه پیشرو در خور توجه دانست.

معاون بهداشت افزود: در حال حاضر با چهار عامل خطر رفتاری و چهار عامل خطر بیولوژیک مواجهه هستیم که منجر به چهار بیماری غیرواگیر شامل بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان ها، دیابت و بیماریهای مزمن تنفسی شده که سلامت مردم را تهدید می کند و از مهمترین علل مرگ نابهنگام افراد است.


توجه ویژه مشهد به حاشیه نشینان


دکتر سیاری در ادامه ضمن تبریک به مردم و مسئولین استان خراسان رضوی به جهت استقرار سامانه پرونده الکترونیک سلامت در این استان گفت: در این سامانه با تحت پوشش قرار دادن جمعیتی قابل توجه، خدمات قابل قبولی به افراد تحت پوشش ارائه می شود.

وی اظهار امیداروی کرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد همانطور که در ارائه خدمات سلامتی به حاشیه نشینان کلان شهرمشهد موفق بوده است بتواند در بحث بیماریهای غیرواگیر به ویژه در برنامه میانسالان و ایراپن نیز پیشرو بوده و بتوانیم با وجود مدیران و کارشناسان علاقمند در حوزه بهداشت شاهد ارتقای سلامت مردم این استان و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر و کاهش مرگ نابهنگام مردم باشیم.

گفتنی است سامانه پرونده الکترونیک سلامت (سینا) که توسط کارشناسان متخصص و علاقه مند معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت بومی طراحی شده و در حال اجراست، در سطح یک هزار و 381 واحد بهداشتی درمانی تحت پوشش دانشگاه استقرار یافته و کارکنان حوزه بهداشت به جمعیتی بالغ بر 4 میلیون و 830 هزار نفر خدمات ارائه می دهند./216/205


برچسب ها:

0 نظر

ارسال نظر