تقدیر از فناوران برتر حوزه سلامت

تقدیر از فناوران برتر حوزه سلامت

اولین همایش روز فناوری سلامت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با مشارکت دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر، صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و شهید بهشتی در پردیس آموزشی نیایش برگزار شد. 
 

اولین همایش روز فناوری سلامت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با مشارکت دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر، صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و شهید بهشتی در پردیس آموزشی نیایش برگزار شد. 

به گزارش وبدا، در این همایش که در اولین روز از اسفندماه با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، جمعی از مسوولان، مدیران حوزه فناوری، اساتید، دانش پژوهان و بیش از ۴۰ شرکت دانش بنیان برگزار شد، از برگزیدگان ایده های برتر، برگزیدگان اختراع برتر دانشجویی، برگزیدگان اختراع برتر غیردانشجویی، برگزیدگان شرکت های کارآفرین برتر و غرفه های مستقر در نمایشگاه تقدیر به عمل آمد. 

دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مراسم گشایش اولین همایش روز فناوری سلامت با اشاره به استقرار هزار شرکت دانش بنیان در پارک های علم و فناوری بر لزوم ارتباط و همکاری بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های علوم مهندسی تاکید کرد. 

در ادامه دکتر علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و رییس عالی این همایش با اشاره به فناوری و کارآفرینی به عنوان یکی از ارکان دانشگاهها، کسب افتخارات و جایگاه ویژه دانشگاه در حوزه های آموزشی و پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی را در پی تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم یادآور شد. 

دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در این همایش از مجموعه فعالیتهای معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه در حوزه فناوری گزارش مختصری را ارائه داد. 

این همایش با حضور بیش از ۵۰ شرکت دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی دانشگاهی اعم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه صنعتی شریف، خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی امیر کبیر و دانشگاه شهید بهشتی در پردیس آموزشی نیایش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد. 

گفتنی است در این همایش دکتر امیرحسین ساوه، مهندس لادن عزیزی فرد و سمیه چمانی بعنوان برگزیدگان ایده های برتر به ترتیب رتبه اول تا سوم را از آن خود کردند. 

همچنین علی زینلی رتبه اول، علیرضا قهرمانی برندق رتبه دوم و محمد رفائیان رتبه سوم برگزیدگان اختراع برتر دانشجویی را کسب کردند. 

در حیطه برگزیدگان اختراع برتر غیر دانشجویی نیز رتبه اول از آن دکتر مهرداد فیضی، رتبه دوم دکتر ناصر شخص سلیم و رتبه سوم را دکتر سهیلا سلحشور کردستانی به خود اختصاص داد. 

شرکت کیوتک (کیفیت تولید تکاپو)، شرکت دانش بنیان طعم و عطر ماگنولیا و شرکت گستران صنایع نوین پارس نیز به ترتیب رتبه اول تا سوم در زمینه برگزیدگان شرکت های کارآفرین برتر بودند. 


دکترمحمد فرهادی وزیر علوم در اولین همایش روز فناوری سلامت که در مجتمع آموزشی و پژوهشی نیایش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به فعالیت حدود ۱۰۰۰شرکت دانش بنیان در ۳۹پارک علم و فناوری کشورمان گفت: حدود ۵۰درصد از این شرکت ها در حوزه سلامت و پزشکی فعالیت می کنند.

وزیرعلوم با اشاره به تجمیع تجهیزات مهم و استراتژیک آزمایشگاهی در ۱۳۱آزمایشگاه مرجع دانشگاههای وزارت علوم گفت: همه مراکز علمی کشور و از جمله موسسات تحقیقاتی حوزه بهداشت و سلامت می توانند از این امکانات استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه امروز حد و مرزی بین علوم نیست و به علت بین رشته ای بودن علوم همکاری های مشترک دانشگاههای غیرپزشکی و پزشکی روز به روز در حال افزایش است گفت: این همکاری از زمان تاسیس اولین دوره مهندسی پزشکی مشترک بین دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود داشته است.

وزیر علوم اظهار داشت: در علومی مانند علوم اعصاب که امروزه بسیاری از تحقیقات علمی دنیا در این حوزه است حداقل ۱۷رشته تحصیلی دخیل هستند و همه رشته های پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی در آن نقش دارند.

وی افزود: آمار‌ها نشان می‌دهد جمعیت دانشجویی رشته‌های علوم پایه در ایران مانند دیگر جاهای دنیا کاهش یافته است که به علت استقبال کم دانش آموزان از ورود به این رشته ها است که باید در این خصوص برنامه ریزی و چاره اندیشی کرد.

دکتر فرهادی با اشاره به روند روبه رشد پژوهش و تحقیقات علمی در رشته های پزشکی و غیر پزشکی گفت: اولویت امروز تبدیل تحقیقات علمی به محصول است.
وزیر علوم گفت: تاکنون نیز در حوزه تجهیزات پزشکی ساخت داخل رشد خوبی داشته ایم و برای مثال می توان به ساخت تجهیزات کاشت حلزون شنوایی توسط محققان و دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد که این محصول می تواند سالانه به برطرف شدن نیاز ۱۰۰۰نفر کم شنوا در کشور کمک کند.

وی تاکید کرد: با رشدی که در حوزه تحقیقات سلامت، تجهیزات پزشکی تشخیصی و در رشته های علوم زیستی و ژنتیکی افتاده است می توان از بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرد و اگر اطلاع رسانی از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگ
 
اههای پزشکی و غیر پزشکی بیشتر شود شاهد هم افزایی بیشتری نیز خواهیم بود.

وزیر علوم پس از سخنرانی در اولین همایش روز فناوری سلامت، از غرفه های نمایشگاه جانبی این همایش بازدید کرد.

گفتنی است سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و تعدادی از موسسات علمی و تحقیقاتی دیگر کشور در نمایشگاه جانبی همایش فناوری سلامت شرکت و اقدام به نمایش محصولات دانش بنیان خود کرده اند. 


دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این همایش ضمن خیر مقدم به همه فناوران و فعالان حوزه سلامت گفت: میزبانی این همایش مایه افتخار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و حضور وزیر محترو علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه های فنی و معتبر کشور نشان از اهمیت و حساسیت موضوع فناوری سلامت دارد. 

دکتر پیوندی گسترش مرزهای دانش و بویژه تبدیل دانش به ثروت و توسعه کسب و کار را یکی از شاخص های مهم برتری و قدرت در جهان امروز دانست و تأکید کرد: دانشگاهها به عنوان مراکز اصلی پژوهش و نوآوری و پیشگامان اقتصاد دانش بنیان سهم ویژه ای در تقویت اقتدار ملی و اقتصاد مقاومتی دارند. تحقق اقتصاد دانش بنیان از یک سو نیازمند سرمایه گذاری در دانشگاهها و از سوی دیگر نیازمند اهتمام دانشگاهها به نیازهای جامعه است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اهداف همایش روز فناوری سلامت اظهار داشت: این همایش برای نخستین بار با ابتکار و میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همراهی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف؛ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف معرفی دستاوردها و تجلیل از برترین محصولات، اختراعات و ایده ها در حوزه فن آوری سلامت و هم اندیشی برای توسعه همکاری های بین رشته ای میان علوم پزشکی و علوم فنی-مهندسی در مسیر ارتقای فناوری سلامت در کشور برگزار می شود. امیدواریم در سالهای آینده به میزبانی دانشگاه های دیگر و مشارکت تعداد بیشتری از دانشگاه ها شاهد توسعه کمی و کیفی این همایش و ترویج و تعمیق اهداف آن باشیم. .

وی با اشاره به دانشگاه های نسل سوم اذعان داشت: اگر روزگاری عمده‏ترین فعالیت دانشگاه ها در آموزش و پژوهش با رویکرد تک رشته ای بود، امروز در نسل سوم دانشگاه ها توسعه فنآوری، با رویکرد بین رشته ای و در سایه ارتباط با صنعت نقش محوری یافته است. در این راستا، این دانشگاه پس از کسب افتخارات و جایگاه ویژه در حوزه های آموزشی و پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی، در پی تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرمایه‏گذاری مادی و معنوی برای توسعه فناوری دانشگاه‏ها را از ضرورتهای حفظ استقلال و توسعه ایران اسلامی توصیف کرد. 

دکتر علی اصغر پیوندی با اشاره به "پاسخگویی اجتماعی" به عنوان رسالت ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ابراز داشت: دانشگاه در همه مأموریت ها از جمله در حوزه فنآوری و نوآوری توجه حداکثری به نیازها و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن آنها و پذیرفتن مشکلات سلامت جامعه پیرامونی را سر لوحه خود قرار داده است. 

دکتر پیوندی، هدایت فعالیتهای پژوهشی به سمت اولویتها و نیازهای جامعه از طریق ایجاد ۵ شبکه علمی در حوزه های طب بازساختی و سلولهای بنیادی، طب مولکولی، تولید دارو و سلامت غذا، طب سنتی و طب پیشگیری؛ تاسیس مدیریت امور فنآوری در معاونت تحقیقات و فنآوری دانشگاه؛ افزایش مراکز رشد دانشگاه از یک مرکز به چهار مرکز شامل مرکز رشد فناوریهای دارویی، طب بازساختی و سلولهای بنیادی، فنآوریهای نوین دندانپزشکی و مرکز رشد انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی، افزایش شرکت های دانش بنیان از ۲ شرکت به ۳۳ شرکت، ایجاد مرکز نوآوری، پرداخت ۳۶ میلیارد ریال حمایت و تسهیلات فنآورانه (۲۸ میلیارد ریال وام و ۸ میلیارد ریال کمک بلاعوض)، توسعه زیر ساخت های فنآوری مانند راه اندازی بزرگترین اتاق تمیز صنعتی کشور، توسعه نظام مند همکاری های برون دانشگاهی در قالب انعقاد تفاهم نامه های ملی و بین المللی و پیگیری اجرای آنها، به ویژه افزایش همکاری با دانشگاههای فنی و مهندسی را به عنوان مهمترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای توسعه فناوری سلامت بر شمرد. 


وی همچنین با اشاره به چالش های پیش رو در خصوص توسعه آموزش و دانش سلامت گفت: تحقق دانشگاه های نسل سوم نیاز به تغییرات در برخی ضوابط و اسناد بالادستی دارد. نمی توان با دستورالعمل‏ها و ساختارهایی که بین آموزش مقطع کارشناسی و دکترا تفاوت چندانی قایل نیست، در این مسیر موفق شد. از گروه آموزشی که به دلایل ساختاری فاقد ماموریت بلندمدت علمی است و اعضای آن به فعالیتهای پراکنده
 
می پردازند و از ضوابطی که به جای همکاری علمی، اعضای هیات علمی را به کار انفرادی سوق می دهد، نمی‏توان انتظار جهش علمی داشت. 

دکتر پیوندی، اهتمام بیشتر به پژوهش و فن آوری، الگوبرداری و بومی‏ سازی تجربیات موفق در دنیا و هم‏اندیشی و هم صدایی دانشگاهیان پیشرو در حوزه فن آوری را رویکردی راهگشا در بهینه کردن تولیدات فناورانه در بخش سلامت دانست. 

در ادامه این همایش، میزگرد تخصصی راهکارهای توسعه فناوری سلامت با حضور کارشناسان و صاحبنظران از بخش های مختلف دولتی ودانشگاهی برگزار شد. /
126/201


برچسب ها:

0 نظر

ارسال نظر